Loading…

Hakmarrje: Balenat Orca po sulmojnë anijet në Ngushticën e Gjibraltarit

  • 31/05/2023 | 16:12

Hakmarrje: Balenat Orca po sulmojnë anijet në Ngushticën e Gjibraltarit

Balenat e llojit Orka po mësojnë tufat e tyre të sulmojnë anijet në Europe sipas shumë dëshmitarëve, transmeton Gazeta Metro.


Që nga viti 2020 në Ngushticën e Gjibraltarit janë regjistruar disa sulme të orkave të cilët po sulmojnë anijet duke dëmtuar pjesën e poshtme të saj.

Shkencëtarët thanë se një balenë e këtij llojit e traumatizuar e ka nisur këtë fenomen.

Orka e quajtur White Gladis sipas studiuesve ka përjetuar një moment kritik gjatë një incidenti me anije dhe nga aty ka filluar të sulmojë ato ka thënë për livescience.com Alfredo Lopez Fernandez i cili është biolog në Universitetin e Aveiros në Portugali.

Sipas Fernandez orka e traumatizuar ka filluar këtë ndryshim në sjellje tek ta. Ai shtoi se orkat janë duke e bërë këtë me qëllim dhe të organizuar por se sipas nuk dihet ende aryeja apo motivimi prapa një veprimi të tillë mirëpo sipas shkencëtarëve teoria më e besueshme është se ato po veprojnë në mbrojtje shkaku i traumës së përjetuar.

Në një sulm të ndodhur me 4 maj, 3 orka kanë filluar ta sulmojnë një jaht në Ngushticën e Gjibraltarit sipas websajtit gjerman Yacht këtë anije është dashur ta shpëtojë nga fundosja garda detare e Spanjes./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë