Loading…

Hamasi nga Gaza lëshon raketa në Izrael derisa po nënshkruhej marrëveshja historike në Washington

  • 15/09/2020 | 22:11

Hamasi nga Gaza lëshon raketa në Izrael derisa po nënshkruhej marrëveshja historike në Washington

Organizata terroriste Hamas që qeveris Rripin e Gazës ka sulmuar me dy raketa në qytetet Ashkelon dhe Ashdod në Izraelin jugor. Deklarata e Hamas sot shkruante se “marrëveshja për normalizim mes Emirateve të Bashkuara Arabe dhe entitetit zionist nuk e vlen as sa ngjyra e shtypit me të cilën është shkruar”, transmeton Gazeta Metro.


Trembëdhjetë njerëz janë plagosur pasi dy raketa janë lëshuar nga Gaza drejt Ashkelon dhe Ashdod. Sirenat alarmuese u ndezën derisa Netanyahu po vinte nënshkrimin në marrëveshjen e normalizimit me Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreinet.

Fraksionet palestineze janë shprehur të indinjuar me marrëveshjen e normalizimit, me protesta kundër marrëveshjes në Bregun Perëndimor në të ashtuquajturën ‘Dita e Zemërimit’.

Zëdhënësi i Hamas, Hazem Qassem, ju përgjigj ndaj marrëveshjeve pak pasi u lëshuan raketat nga Gaza duke thënë se “populli ynë me këmbënguljen në përpjekjen për deri në arritjen e plota të të drejtave tona, do t’i trajtoj këto marrëveshje sikur jo ekzistuese” sipas mediave palestineze.

Hamas dhe Izraeli kishin arritur një mirëkuptim për një armëpushim në fund të gushtit pas disa javësh ku raketat dhe pajisje shpërthyese tjera u shfrytëzuan në jug të Izraelit./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë