Loading…

Hamza: Buxheti i rishikuar nuk i adreson nevojat e qytetarëve

  • 16/07/2021 | 16:58

Hamza: Buxheti i rishikuar nuk i adreson nevojat e qytetarëve

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Bedri Hamza ka kritikuar Qeverinë për rishikimin e buxhetit të vitit 2021.


Ai në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës tha se ky buxhet nuk i adreson nevojat e qytetarëve dhe ka shpërpushje të madhe me programin qeverisës.

“Kemi një buxhet që vjen për t’u rishikuar, i cili nuk i adreson nevojat e qytetarëve të ekonomisë së Kosovës. Ka një mospërputhje të plotë të programit të qeverisë dhe dokumentin të cilin ne sot po e diskutojmë. Në program kemi premtime megalomane, të cilat nuk janë në kuadër të buxheti që janë pa mbulesë dhe të parealizueshme”, tha ai.

Krahas kësaj, nënkryetari i Kuvendit tha se në propozimet aktuale nuk parashihen rritje të pensioneve, të pagës minimale dhe se nuk përfshihen asnjë prej premtimeve të ekzekutivit.

“Në propozimin aktual nuk ka rritje të pensioneve, përkundër atyre shtesave të vogla që kanë qenë duke i marrë pensionistët edhe këto iu kanë ndalu. S’ka parashikim për rritje të pensioneve për kategoritë e luftës dhe për as një nga pensionet që realizojnë pensione përmes buxhetit të Kosovës”, tha ai.

Hamza kërkoi që të sillen në Kuvend, ndryshimet në Ligjin për Paga dhe implementimin e Ligjit për rimëkëmbje ekonomike.

Më shu

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë