Loading…

Hapsirë e veçantë në lokale për duhanpirësit

  • 18/11/2016 | 19:36

Hapsirë e veçantë në lokale për duhanpirësit

Shumë lokale të Prishtinës gjatë periudhës së dimrit përgatitin një hapsirë të veçantë të mbyllur për klientët e tyre duhanpirës.

Në qytetet e tjera të Kosovës, ky ligj pothuajse nuk respektohet nga ata, pasi që duhani konsumohet edhe nëpër hapsira të brendshme, të cilat nuk posedojnë ambient të veçant për pirjen e duhanit.

Ndërsa zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë, Faik Hoti, për gazetën METRO,ka thënë se para se të hynte ligji në fuqi, në Kosovë ka qenë pothuajse e pamundur që të gjendet ndonjë medis pune apo i gastronomisë, si kafe bare, restorane dhe hotele ku nuk është konsomuar duhani.

Siç e dijmë, Ligji për duhanin në Kosovë ka hyrë në fuqi që nga  data 22 maj e vitit 2013, dhe nuk po zbatohet sa duhet nga qytetarët.

Ky ligj nuk po zbatohet nga qytetarët e Kosovës.

“Nëse bëhet një bilanc se ku ishte Kosova para 22 majit të vitit 2013 kur hyri në fuqi ky ligj sa i përket duhanpirjes dhe kontrollit të duhanit rezultatet  pozitive janë evidente, ndonëse jo sa është synuar, përkundër që ligji shkelet në nivele të ndryshme”ka thënë Hoti.

Gjithashtu ai tha se zbatimi i ligjit apo duhanprija nuk matet vetëm përmes raportit, por duhet shikuar efektet e ligjit në mjedsit e mbyllura të punës, mjetet e transportit publik, shkolla, institucione shëndetësore, e mbi të gjitha efekti i ligjit në familjet tona dhe në zvogëlimin e duhanpirjes pasive.

lokali-3

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë