Loading…

Haradinaj: Pa praninë e SHBA’së nuk mund të ketë progres në dialogun Kosovë-Serbi

  • 05/10/2021 | 23:20

Haradinaj: Pa praninë e SHBA’së nuk mund të ketë progres në dialogun Kosovë-Serbi

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj duke folur për njohjen reciproke mes Kosovës e Serbisë, edhe një herë ka insistuar se pa përfaqësuesin e presidentit të SHBA-së Joe Biden në tavolinë, nuk mund të arrihet asnjë progres.

“Qeveritarët e sotëm dikur thoshin “Jo negociata” e mandej thoshin “Jo negociata pa parime”, e tani kanë rënë në një nivel bisedimesh që janë më të ulëta se bisedime teknike”, tha Haradinaj në Kanal 10.

Sipas tij, gabimi më i madh në marrëveshjen e targave ishte përfshirja e tërheqjes së Policisë së Kosovës nga një pjesë e territorit të Republikës.

“Është një tentim që përmes një dere të vogël ta bëjnë Zajednicën. Humbja e autoritetit të policisë, të krijuar për 20 vjet, dhe bërja e kriminelëve autoritet në veri, është dëm i madh për vendin në planin e sigurisë nacionale. A ka të drejtë të shkojë policia e Kosovës në veri?”, ka thënë kryetari i AAK-së.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë