Loading…

Haradinaj: Qeveria Kurti i ka dëmtuar komunat, prandaj i humbi disa prej tyre

  • 16/11/2021 | 21:53

Haradinaj: Qeveria Kurti i ka dëmtuar komunat, prandaj i humbi disa prej tyre

Lideri i AAK-së Ramush Haradinaj ka folur për zgjedhjet lokale të këtij viti në Kosovë.


Ai ka thënë se kryeministri Albin Kurti gaboi në raport me qeverisjen lokale, duke aluduar në humbjen e Lëvizjes Vetëvendosjes në disa komuna.

“Është e vërtetë se deri më tani qasja ka qenë mjaft e rrezikshme. Qeveria Kurti i ka dëmtuar komunat.
Kjo është edhe një prej arsyeve pse Kurti ka humb disa komuna të vetat si rasti i Prishtinës ose Mitrovicën, ose Prizrenin”, tha Haradinaj.

Sipas tij, faji për humbjen nuk iu takon kandidatëve të Lëvizjes Vetëvendosje, por vetë liderit të kësaj partie.

“Bahtiri e Haskuka janë kritikuar shumë, por Kurti në projekte kapitale. Kurti i ka tërheq projektet kapitale dhe kur i lë komunat pa projekte zhvillimore i dobëson”, tha Haradinaj, i cili ka komentuar edhe deklaratat e Kurtit për “mbikëqyrje të komunave”.

“Mendoj se është gabim. Këta janë të zgjedhur të popullit direkt, ky s’ka pushtet mbi kryetarët e komunat. E ka kuptuar gabim rolin e vet. Po shkon prej gabimi në gabim”, tha Haradinaj në Prime të RTK-së.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë