Loading…

Haradinaj: S’mund të jemi anëtarë të NATO’s pa ushtri, transformimi të bëhet

  • 13/03/2017 | 13:25

Haradinaj: S’mund të jemi anëtarë të NATO’s pa ushtri, transformimi të bëhet

Deputeti nga radhët e AAK-së, Daut Haradinaj ka thënë se Kosova nuk mund të jetë anëtare e NATO-s pa pasur ushtrinë e saj.


“Nuk mund të jemi anëtarë të NATO’s duke mos pasë ushtri. Transformimi duhet të ndodhë”, ka thënë Haradinaj, përcjell gazetametro.net

Këto deklarime ai i bëri në fjalën e tij të mbajtur në  konferencën  “Si të procedojmë me formimin e ushtrisë?”, e organizuar nga Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë e cila është duke u mbajtur në këto momente.

Aty përveç Haradinajt, të pranishëm janë edhe :  Haki Demolli, ministër  i Ministrisë së Forcës së Sigurisë të Kosovës; Kadri Kastrati, ish-komandanti i FSK-së; Vjosa Osmani,  deputete e LDK-së në Kuvendin e Kosovës; deputeti i VV-së, Rexhep Selimi.

Kjo tryezë ka për qëllim të mbledhë akterët kryesorë për të diskutuar të ardhmen e FSK-së, si dhe duke sjellë një numër të politik-bërësve, studiuesve, akademikëve dhe përfaqësuesve të shoqërisë civile për të diskutuar alternativat për transformimin e FSK-së, konsensusi politik për transformimin e FSK-së, sfidat që do të përcjellin institucionet e sigurisë në këtë proces, si dhe mbështetja e partnerëve ndërkombëtarë në transformim por edhe në ngritje të kapaciteteve. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë