Loading…

Haradinaj zgjedh Limajn udhëheqës të ekipit të Qeverisë në dialogun me Serbinë

  • 03/09/2018 | 16:39

Haradinaj zgjedh Limajn udhëheqës të ekipit të Qeverisë në dialogun me Serbinë

Qeveria e Republikës së Kosovës ka emëruar ekipin negociator në kuadër të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve në mes të Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë.


Në këtë dialog, Qeveria e Republikës së Kosovës do të përfaqësohet me këtë ekip negociator:

1. Fatmir LIMAJ – Kryesues;

2. Enver HOXHAJ – Zëvendës kryesues;

3. Behxhet PACOLLI, anëtar;

4. Dardan GASHI, anëtar;

5. Mahir YAGCILAR, anëtar.

6. Avni ARIFI, anëtar;

Po ashtu në këtë ekip rezervohen vendet për përfaqësuesit e opozitës:

1. Përfaqësues nga LDK;

2. Përfaqësues nga VV;

3. Përfaqësues nga PSD;

4. Ekspert nga Shoqëria Civile.

Kryeministri e ka vlerësuar se ky është një ekip përfaqësues politik i koalicionit qeverisës por edhe një ekip që do të prezantojë përgjegjësitë qeveritare.

Ky vendim i Qeverisë do të dërgohet në Kuvendin e Republikën e Kosovës për aprovim. Në lidhje me këtë kryeministri ka thënë se do të kërkojë nga Kuvendi një seancë urgjente për diskutimin dhe aprovimin e ekipit dhe platformës së negociatave të Kosovës në dialogun për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë