Loading…

Harry, Jennifer Lopez dhe Joe Biden marrin pjesë në koncertin ‘Vax Live: The Concert to Reunite the World’

  • 03/05/2021 | 20:24

Harry, Jennifer Lopez dhe Joe Biden marrin pjesë në koncertin ‘Vax Live: The Concert to Reunite the World’

Figurat kryesore publike si Jennifer Lopez, Princi Harry dhe Presidenti Joe Biden, bashkuan forcat gjatë fundjavës për të inkurajuar barazinë e vaksinave të coronavirusit në një koncert masiv në Kaliforni.


Koleksioni i yjeve dhe udhëheqësve u mblodhën të dielën mbrëma si pjesë e ngjarjes masive të “Vax Live: The Concert to Reunite the World” në SoFi Stadium në Ingleëood, Kaliforni.

Shumë komentuan se kjo ngjarje ishte e para e këtij lloji në Kaliforninë Jugore që kur pandemia filloi mbylljen e tubimeve të mëdha në mars të vitit 2020. Ngjarja do të transmetohet më 8 maj në ABC, ABC News Live, CBS, YouTube dhe iHeartMedia.

Koncerti përfshinte shfaqje nga Lopez, Eddie Vedder, Foo Fighters, J Balvin dhe HER.

Ben Affleck, Chrissy Teigen, Jimmy Kimmel, Sean Penn dhe David Letterman u shfaqën si folës të ftuar specialë.

Të gjithë në audiencë u vaksinuan plotësisht. Mediet dhe stafi duhej të tregonin një test negativ të COVID-19 para se të hynin në stadium.

Global Citizen tha se 53.8 milionë dollarë zotime filantropike dhe të korporatave ndihmuan në blerjen e gati 10.3 milionë doza, duke tejkaluar qëllimin për fushatën Vax Live.

Princi Harry tha se sigurimi i vaksinave në të gjithë globin është i domosdoshëm, veçanërisht në vendet më të varfra. Ai tha se po qëndron solidar me Indinë, e cila po përjeton një valë të dytë ‘shkatërruese’ të virusit.

“Vaksina duhet të shpërndahet te të gjithë kudo”, tha Duka i Sussex. Ai së bashku me gruan e tij Meghan po drejtojnë një përpjekje për të mbledhur para për programin e ndarjes së vaksinave COVAX, i cili shpreson të prodhojë 19 miliardë dollarë për të paguar vaksinat për punonjësit mjekësorë”.

Çdo performancë muzikore i bënte gjërat të dukeshin pothuajse si normale me të pranishmit që qëndronin në vendet e tyre krah për krah, ndërsa të tjerët kërcenin me maskat e tyre. Disa përqafuan njëri-tjetrin me entuziazëm.

“Kur po mendoja se cilën këngë të këndoja sonte, m’u kujtua kënga që ajo më këndonte si foshnjë”, tha Lopez, e cila më vonë interpretoi hitin e saj të vitit 2016 “Ain’t Your Mama”.

Eddie Vedder shtoi se koncerti ishte ‘shija e parë e jetës që të gjithëve na ka munguar’ për më shumë se një vit.

Më të fundit
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë