Loading…

Harton ‘listën e zezë’: Kina do marrë hapa ligjorë ndaj personave që përkrahin pavarësinë e Tajvanit

  • 25/11/2020 | 11:54

Harton ‘listën e zezë’: Kina do marrë hapa ligjorë ndaj personave që përkrahin pavarësinë e Tajvanit

Kina po konsideron hartimin e një liste të zezë të mbështetësve të pavarësisë së Tajvanit, tha qeveria të mërkurën, e cila mund të bëjë Pekinin të marrë hapa ligjorë kundër Presidentit të zgjedhur në mënyrë demokratike Tsai Ing-wen, transmeton Gazeta Metro.


Tajvani dënoi planin pasi gazeta pro-Pekin me bazë në Hong Kong Ta Kung Pao raportoi për herë të parë mbi të këtë muaj. Tabloidi i lexuar gjerësisht i Kinës Global Times ka thënë se lista mund të përfshijë zyrtarë të lartë të qeverisë Tajvaneze.

Kina pretendon ta qeverisë Tajvanin si territorin e vet. Qeveria e Tajvanit thotë se ishulli është tashmë një vend i pavarur i quajtur Republika e Kinës, emri i tij zyrtar, edhe pse Kina e hedh poshtë këtë pozicion.

Zhu Fenglian, një zëdhënës i Zyrës së Punëve të Tajvanit të Kinës, tha se “lista e shkëputjeve të ngurta të Tajvanit” tani në shqyrtim kishte për qëllim vetëm një numër shumë të vogël të mbështetësve të pavarësisë dhe atyre që i financojnë ato.

“Absolutisht nuk synon shumicën dërrmuese të bashkatdhetarëve Taiëan,” i tha ajo një konferencë të rregullt për lajmet në Pekin.

Zhu nuk dha detaje ose një afat kohor, duke thënë vetëm se Pekini do të ndërmerrte “hapa të synuar për të ndëshkuar ashpër në përputhje me ligjin” ata që i konsideronte si mbështetës të fortë të pavarësisë.

Media kineze ka thënë se Ligji Anti-Seksion i vitit 2005, i cili mandaton përdorimin e forcës nëse Kina gjykon se Tajvani ka deklaruar pavarësinë, si dhe legjislacionin e sigurisë kombëtare, mund të përdoret për të akuzuar ata që janë në listë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë