Loading…

Haxhiu: Prokuroria të nisë padi ndaj Hekuran Muratit, i pafalshëm ofendimi i tij për UÇK-në

  • 30/06/2022 | 21:32

Haxhiu: Prokuroria të nisë padi ndaj Hekuran Muratit, i pafalshëm ofendimi i tij për UÇK-në

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu, me një postim në rrjetin social Facebook, i ka bërë thirrje Prokurorisë që të ngrit kallëzim penal ndaj ministrit të Financave, Hekuran Murati, për nxitje të urrejtjes dhe linçim të pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, shkruan Gazeta Metro.


Haxhiu këto komente i bëri, pas publikimit të shkrimeve të ministrit Murati në të kaluarën për ish ushtarët e UÇK’së.

“Prokuroria e Kosovës duhet të ngre kallezim penal kundër ministrit Hekuran Murati, për nxitje të urrejtjes dhe linçimit të pjesëtarëve të UÇK-së”, shkroi ai.

Ai gjithashtu pati një kërkesë edhe për shefin e qeverisë së vendit.

“Albin Kurti duhet menjëherë ta shkarkojë Hekuran Muratin dhe të distancohet nga deklaratat e tij nxitëse të urrjetjes dhe ofenduese ndaj veteranëve të UÇK-së”, shkroi Haxhiu.

Thirrjen e tij për organin e akuzës, Haxhiu e mbështeti në nenin 141 të Kodit Penal të Kosovës.

“Prokuroria të nisë padi ndaj Hekuran Muratit:

Kodi Penal i Kosovës

Neni 141

Nxitja e përçarjes dhe mos durimit

Kushdo që nxit ose përhap publikisht urrejtje, përçarje dhe mos durim midis grupeve kombëtare, racore, fetare, etnike e të tjera, apo bazuar në orientimin seksual, identitetin gjinor dhe karakteristikat e tjera personale, në mënyrën e cila mund të prishë rendin publik dënohet me gjobë ose me burgim deri në pesë (5) vjet”, shkroi deputeti.

Postimi i plotë:

Prokuroria e Kosovës duhet të ngre kallezim penal kundër ministrit Hekuran Murati, për nxitje të urrejtjes dhe linçimit të pjesëtarëve të UÇK-së.

Albin Kurti duhet menjëherë ta shkarkojë Hekuran Muratin dhe të distancohet nga deklaratat e tij nxitëse të urrjetjes dhe ofenduese ndaj veteranëve të UÇK-së.

Për herë të parë deklaratat e Hekuran Muratit për UÇK-në i kam lexuar sot dhe një ofendim i tillë është i pafalshëm.

Gjuha përçmuese ndaj luftëtarëve që shumë nga ta janë dëshmorë, tregon për urrejtjen e një ministri psikopat të cilit i pengojnë luftëtarët e gjallë të UÇK-së.

Një person i tillë nuk e meriton me qenë zyrtar i thjesht e lëre më ministër që menaxhon me buxhetin e shtetit, themelet e të cilit janë në gjakun e dëshmorëve të UÇK-së.

Prokuroria të nisë padi ndaj Hekuran Muratit:

Kodi Penal i Kosovës

Neni 141

Nxitja e përçarjes dhe mos durimit

1. Kushdo që nxit ose përhap publikisht urrejtje, përçarje dhe mos durim midis grupeve kombëtare, racore, fetare, etnike e të tjera, apo bazuar në orientimin seksual, identitetin gjinor dhe karakteristikat e tjera personale, në mënyrën e cila mund të prishë rendin publik dënohet me gjobë ose me burgim deri në pesë (5) vjet./gazetametro.net

 

 

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë