Loading…

Haziri për Kurtin: Ndërkombëtarët nuk i thonë më mirëmëngjes, por që Asociacioni duhet të ec përpara

  • 01/06/2023 | 22:53

Haziri për Kurtin: Ndërkombëtarët nuk i thonë më mirëmëngjes, por që Asociacioni duhet të ec përpara

Çështja e krijimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe i është bërë rutinë nga ndërkombëtarët kryeministrit të vendit, Albin Kurti. Kështu thotë nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri.


Haziri theksoi se të gjitha palët tani bisedojnë vetëm për këtë çështje.

“Në momentin që kemi marrë konfirmimin që draft statuti si detyrë që po i kërkohet Qeverisë, sepse me kryeministrin është shumë e vërtetë, të gjitha palët po bisedojnë vetëm për këtë çështje. Atij më nuk i thonë mirëmëngjes, as kur e thirrin prej Uashingtoni, as prej Berlinit, as prej Brukselit. Atij i thonë – kryeministër, marrëveshja jonë për draft statutin duhet me ec përpara. Nuk ka më çështje tjera. Rutinë e ka. Kërkesë të përditshme çdo orë. Dhe e ka ndërtu vizionin e tij publik, të cilin e kanë konfirmuar edhe partnerët ndërkombëtar pak a shumë, e që është ajo që LDK-së i ka dhënë të drejtë koha”, tha ai në “Këndi i Debatit” në Tëvë 1.

Ai po ashtu tregoi edhe problemin që sipas tij, pala serbe “ka rrëshqit”.

“Por problem tjetër, është që gabimi tjetër që ekipi menaxhues ose pala serbe ka rrëshqit, e që nuk ka nxjerr prapë mësim është, ata janë shku me një draft status me 64 nene, as Kosovën kund se kanë përmen. Dhe i kanë bind ndërkombëtarët edhe njëherë që çkado që u lë në dorë, këta kthehen prapë te burimi që nxjerr ujë të trubullt. Se nuk janë të interesum me zgjedh problem”, deklaroi ish-kryetari i Gjilanit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë