Loading…

Hebraishtja, gjuha më e vjetër në botë

  • 07/12/2016 | 22:54

Hebraishtja, gjuha më e vjetër në botë

Gjuha e parë me alfabet thuhet të ketë qenë hebraishtja.

Kjo bëhet e ditur nga një arkeolog i cili ka shpenzuar 4 vitet e fundit duke bashkuar shkronjat e një alfabeti të një mbishkrimi në pllaka egjiptiane.

Në teorinë e tij të diskutueshme, Douglas Petrovich deklaron që israelitët i kanë marrë 22 hereoglife të Egjiptit të lashtë dhe i kanë kthyer në alfabetin origjinal të hebraishtës rreth 3.800 vite më parë, transmeton gazetametro.net.

Petrovich nga Universiteti i Onatrio i ka thënë MailOnline që, “Nuk kam dyshime që hebraishtja është gjuha më e vjetër në botë”.

Më 2012 Petrovich ka bërë kërkime në Museun Egjiptian në Cairo, kur ka hasur në një pllak të quajtur ‘Sinai 115’ që nga viti 1874.

Ai në atë pllak ka arritur të identifikoj ikona nga bibla./gazetametro.net
3b21035e00000578-4009258-a_photo_of_sinai_375a_located_in_the_harvard_semitic_museum_cont-m-27_1481119974330

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë