Loading…

Helmi i gjarprit tani bëhet në një laborator

  • 21/11/2020 | 18:47

Helmi i gjarprit tani bëhet në një laborator

Nëse nuk keni aq fat dhe një gjarpër helmues të zhytet me dhëmbët e tij në trupin tuaj, shpresa juaj më e mirë është një antivenom, i cili është bërë në të njëjtën mënyrë që nga kohërat Viktoriane. Transmeton Gazeta Metro


Ai përfshin mjeljen e helmit të gjarprit me dorë dhe injeksionin e tij në kuaj ose kafshë të tjera në doza të vogla për të shkaktuar një përgjigje imune. Gjaku i kafshës tërhiqet dhe pastrohet për të marrë antitrupa që veprojnë kundër helmit.

Prodhimi i antivenom në këtë mënyrë mund të bëhet i çrregullt, për të mos thënë i rrezikshëm. Procesi është i prirur për gabime, i mundimshëm dhe serumi i përfunduar mund të rezultojë në efekte anësore serioze.

Ekspertët kanë kërkuar prej kohësh për mënyra më të mira për të trajtuar kafshimet e gjarprit, të cilat vrasin rreth 200 njerëz në ditë.

“Ata e kanë lëvizur me të vërtetë lojën”, tha Nick Cammack, kreu i ekipit të kafshimit të gjarprit në bamirësinë e kërkimit mjekësor në Mbretërinë e Bashkuar, Wellcome. “Këto janë zhvillime masive sepse po sjell shkencën e vitit 2020 në një fushë që është lënë pas dore.”

Në kohët e fundit shkencëtarët po aplikojnë hulumtimin e qelizave burimore dhe hartëzimin e gjenomit në këtë fushë të hulumtimit të injoruar prej kohësh. Ata shpresojnë se do të sjellë prodhim antivenom në Shekullin 21 dhe në fund të fundit do të shpëtojë mijëra, në mos qindra mijëra, jetë çdo vit.

Studiuesit në Hollandë kanë krijuar gjëndra që prodhojnë helm nga Gjarpri Cape Coral dhe tetë lloje të tjera gjarpri në laborator, duke përdorur qelizat burimore. Toksinat e prodhuara nga kopjet miniaturë 3-D të gjëndrave të gjarprit janë të gjitha, por identike me helmin e gjarprit, njoftoi ekipi.

Në një përparim paralel, shkencëtarët në Indi kanë sekuencuar gjenomin e kobrës indiane, një nga gjarpërinjtë “e mëdhenj” të vendit që janë përgjegjës për shumicën e 50,000 vdekjeve të kafshimit të gjarprit që India sheh në vit. Transmeton gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë