Loading…

‘Hetimi ndaj Trump versioni 2.0’: Ndryshime dramatike, republikanët kërkojnë hetimin dhe dënimin e presidentit

  • 13/01/2021 | 13:37

‘Hetimi ndaj Trump versioni 2.0’: Ndryshime dramatike, republikanët kërkojnë hetimin dhe dënimin e presidentit

Kur Dhoma e Përfaqësuesve të SHBA-së votoi për dy nene të fajësimit në dhjetor 2019, të gjithë Republikanët e Dhomës ishin të bashkuar kundër fajësimit të Presidentit Donald Trump. Por gjërat kanë ndryshuar në mënyrë dramatike brenda më pak se 13 muajsh, transmeton Gazeta Metro.


Tani janë disa anëtarë nga Dhoma që kanë dalë në mbështetje të hetimit ndaj Trump për hetë të dytë. Edhe pse ekziston skepticizëm rreth gjyqit dhe dënimit të presidentit në largim, gara për të fajësuar atë ka nisur të marrë në vete pjesëtarë të shumtë.

Këtu është lista e republikanëve të Dhomës në mbështetje të fajësimit të Trump: Liz Cheney: Liderja e tretë më e lartë Republikane në Dhomë lëshoi ​​një deklaratë , duke thënë se ajo do të votojë për të përjashtuar Presidentin. Duke iu referuar kryengritjes që shkaktoi lëndime, vdekje dhe shkatërrime në Kapitolin e SHBA, Kongresistja e Ëyoming Liz Cheney tha se presidenti thirri dhe mblodhi turmën dhe “ndezi flakën e këtij sulmi”. Ajo më tej deklaroi se presidenti mund të kishte “ndërhyrë menjëherë dhe me forcë” për të ndaluar dhunën.

Adam Kinzinger: Përfaqësuesi 42-vjeçar i SH.B.A.-së nga Illinois, një kritik i njohur i Trump, theu radhët me shumicën e kolegëve të GOP, duke njoftuar se ai do të votojë në favor të fajësimit. Kinzinger tha në një deklaratë se vendi ishte në ujëra të paeksploruar dhe nuk kishte asnjë dyshim në mendjen e tij se presidenti theu betimin e tij për zyrën dhe nxiti kryengritjen. Ai akuzoi Trump për përdorimin e pozicionit të tij në “Ekzekutiv për të sulmuar Legjislativin”.

John Katko: Ish-prokurori federal ishte i pari republikan që njoftoi publikisht se do të mbështeste procedurat e fajësimit. Katko, një përfaqësues i SH.B.A.-së për rrethin e 24-të të kongresit të Neë York-ut, tha se fajësimi i presidentit në detyrë është një vendim që ai nuk e merr me lehtësi. Duke përshkruar faktet në lidhje me trazirat e Kapitolit, anëtari republikan tha se nuk mund të injorohet që Trump inkurajoi kryengritjen – si në mediat sociale përpara 6 janarit dhe në fjalimin e tij atë ditë.

Fred Upton: Përfaqësuesi nga jugperëndimi i Miçiganit tha se Kongresi duhet ta mbajë përgjegjës Presidentin Trump dhe të dërgojë një mesazh të qartë se kombi nuk mund të tolerojë asnjë përpjekje për të penguar transferimin paqësor të pushtetit. Duke iu referuar vërejtjes së fundit të Trump në të cilën ai e quajti tubimin e tij “plotësisht të përshtatshëm”, Upton tha se presidenti dërgoi sinjal të gabuar për ata që mbështesin thelbin e parimeve demokratike dhe bëri një betim solemn ndaj Kushtetutës.

Jaime Herrera Beutler: Përfaqësuesja e Shtetit të Uashingtonit është republikanja e fundit që shpall mbështetjen e saj në favor të fajësimit. Beutler tha se shkeljet e presidentit ishin të patundshme bazuar në “provat e padiskutueshme që ne tashmë kemi”. Ajo deklaroi se denoncimi i Trump ndaj dhunës nuk ishte vetëm “patetik” por gjithashtu shërbeu si një “shkelje syri dhe dremitje” për ata që e përjetësuan atë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë