Loading…
Historia e Adamit dhe Evës në logon e Apple
  • 09/02/2019 | 09:03

Historia e Adamit dhe Evës në logon e Apple

Logoja e Apple (Mollës) rrjedh nga historia e Adamit dhe Evës në Bibël. Molla e kafshuar përfaqëson frutin nga “Pema e Dijes”, trasnmeton Gazeta Metro.


Apple është një kompani amerikane teknologji shumëkombëshe me seli në Cupertino, Kaliforni, që harton, zhvillon, dhe shet elektronikës të konsumit, programe kompjuterike, dhe shërbimet online.

Produktet e saj hardware përfshijnë smartphone iPhone, kompjuterin tabletë iPad, kompjuter personal Mac, iPod lëvizshëm media player, dhe smartwatch “Apple Watch”.

“Software Apple” konsumit përfshin OS X dhe sistemet operative iOS, media player iTunes, web browser Safari, dhe iLife dhe iWork kreativiteti dhe produktiviteti suita. Shërbimet e saj në internet përfshijnë iTunes Store, iOS App Store dhe Mac App Store, dhe iCloud.

Apple u themelua nga Steve Jobs, Steve Wozniak, dhe Ronald Wayne më 1 prill 1976, për të zhvilluar dhe shitur kompjuterat personale. Ajo ishte përfshirë si Apple Computer, Inc më 3 janar, 1977, dhe u riemërua si Apple Inc . më 9 janar 2007, për të pasqyruar fokusin e saj zhvendosur drejt elektronikës të konsumit. Apple (NASDAQ: AAPL) u bashkua me mesatare Dow Jones Industrial më 19 mars, 2015./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë