Loading…

Historia e qytetit të kaltër (Foto)

  • 29/12/2016 | 15:51

Historia e qytetit të kaltër (Foto)

Një qytet i vogël në Marok është një vend i pazakontë, i cili është i tëri i kaltër, si për nga ndërtesat, rrugë e të gjitha gjërat atje.


Ky qytet quhet Chefchaouen , dhe ndodhet në veri të Marokut dhe mund të quhet  lirisht ‘’ Qyteti i Kaltër”, pasi pjesa e saj është e mbushur me ndërtesa të pikturuara në të gjitha nuancat e të kaltrës. Gjithçka që lidhet me Chefchaouen, i bënë njerëzit ta mendojnë ngjyrën e kaltër, sepse nuk ka asnjë objek të vetëm që nuk e posedonë këtë ngjyrë.
422005-880-1457695400-blue-streets-of-chefchaouen-morocco-2

Kjo ngjyrosje e pazakontë u prezantua nga refugjatët hebrenj, të cilët besonin se sa më shumë të shihni ngjyrën e kaltër, aq më shpesh ju do të mendoni për Perëndinë.

422255-880-1457695400-blue-streets-of-chefchaouen-morocco-5
Ky qytet marokian tashmë nihet si pjesa e Marokut e cila është e gjitha me ngjyrën e kaltër.

422155-880-1457695400-blue-streets-of-chefchaouen-morocco-9

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë