Loading…

Historia e ‘Xhamisë së Mbretit’, e cila vizitohet edhe nga turistët e huaj |VIDEO

  • 13/09/2018 | 20:35

Historia e ‘Xhamisë së Mbretit’, e cila vizitohet edhe nga turistët e huaj |VIDEO

Është xhamia më e madhe në kryeqytet dhe me këtë emër njihet në popull si “Xhamia e madhe”.


E njohur ndryshe si “Xhamia e Mbretit”, ky objekt është një monument i trashëgimisë kulturore në Kosovë.

Bëhet fjalë për Xhaminë e Sulltan Mehmetit e cila i përket periudhës osmane dhe është e ndërtuar nga gurët e gdhendur.

Burhan Hashani, imam i një xhamie në Prishtinë tregon për historikun e Xhamisë së madhe.

“Kjo xhami është e ndërtuar në vitin 1461. Salla e lutjeve ka një sipërfaqe prej 14 metrave nga secila anë. Është e ndërtuar nga një arkitekturë të përkryer e shkruar edhe me lutje kur’anore në gjuhën araba”, thotë Hashani për RTV Dukagjini.

Brendia e xhamisë është e ndërtuar me një arkitekturë unike.

“Në këtë pjesë të vjetër të Prishtinës, ekzistojnë edhe disa xhami të tjetra që janë shumë të vjetra, ndërsa një e kanë rrënuar komunistët”.

Në oborrin e xhamisë është i vendosur edhe shatërvani që tërheqë vëmendjen jo vetëm të besimtarëve që shkojnë për t’i kryer lutjet aty por edhe për turistët e huaj.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë