Loading…

Holanda hap restorantet, teatrot dhe muzetë pavarësisht shtimit të rasteve

  • 26/01/2022 | 12:49

Holanda hap restorantet, teatrot dhe muzetë pavarësisht shtimit të rasteve

Holanda do të rihapë restorantet, teatrot, muzetë dhe kinematë, pavarësisht një vale masive të infeksioneve me variantin e koronavirusit Omicron, njoftoi kryeministri holandez Mark Rutte.


Baret, restorantet dhe objektet kulturore mund të rihapen deri në orën 22:00, por me kufizime të tilla si maskat e detyrueshme dhe vërtetimin e vaksinimit.

Publiku gjithashtu do të jetë në gjendje të kthehet për të marrë pjesë në ngjarje sportive si ndeshjet e futbollit.

Mbyllja e dyqaneve tashmë është hequr më shumë se një javë më parë pasi u vendos një bllokim i ashpër më 18 dhjetor.

Presioni ndaj qeverisë për të hequr kufizimet ka qenë i madh. Ka pasur protesta nga sipërmarrësit dhe sektori kulturor me kryebashkiakët e qyteteve, të cilët gjithashtu kërkuan t’i jepet fund masave pasi restorantet janë të hapura në Gjermaninë dhe Belgjikën fqinje.

Numri i infeksioneve të reja vazhdon të rritet me shpejtësi.

Deri të hënën, 65 000 infeksione të reja ishin regjistruar në Holandë në 24 orë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë