Loading…

Hoti: Kosova duhet të koordinohet plotësisht me administratën amerikane, si në kohën e Rugovës

  • 29/10/2021 | 12:04

Hoti: Kosova duhet të koordinohet plotësisht me administratën amerikane, si në kohën e Rugovës

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) Avdullah Hoti ka thënë se i dërguari për Ballkanin Perëndimor Gabriel Escobar e ka bërë të qartë edhe njëherë politikën e administratës së Joe Biden, shkruan Gazeta Metro.

Sipas Hotit, Escobari në mënyrë specifike, ndër të tjerash, kërkon që të vazhdohet dialogu mes Kosovës dhe Serbisë për njohje reciproke.Ish-kryeministri ka shtuar se Kosova duhet të Kosova duhet të koordinohet plotësisht me administratën amerikane siç e ka bërë ish-presidenti Ibrahim Rugova.

“Lidhur me politikën karshi regjionit dhe politikën e jashtme në përgjithësi, Kosova duhet të koordinohet plotësisht me administratën amerikane, siç ka bërë në vitet e para të vendosjes së themeleve të shtetit të Kosovës nga Presidenti Rugova dhe bashkëveprimtarët e tij, e deri tek qeveria e fundit kur u nënshkruar Marrëveshja e Washingtonit në Shtëpinë e Bardhë. Kosova është e bekuar me miqësinë e saj me popullin amerikan”, ka shkruar Hoti në Facebook.

Më poshtë postimi i plotë i tij. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë