Loading…

Hoti: Me marrëveshjen e Washingtonit mbi një miliard dollarë investohen në infrastrukturë

  • 09/09/2020 | 17:12

Hoti: Me marrëveshjen e Washingtonit mbi një miliard dollarë investohen në infrastrukturë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se projektet infrastrukturore të parapara në marrëveshjen që Kosova e Serbia nënshkruan në Shtëpinë e Bardhë në Washington, kapin vlerën e më shumë se një miliard dollarësh.

Në fillim të mbledhjes së 29-të të Qeverisë, para ministrave të tij, Hoti ka thënë se kjo marrëveshje është hap i madh drejt asaj finale.

Sipas tij, janë dy çështje kryesore që dalin nga kjo marrëveshje.

“Marrëveshja është një hap i madh drejt marrëveshjes finale përfundimtare. Janë dy elemente kryesore të kësaj marrëveshje e para është pjesa ekonomike, projekte infrastrukturore që në total shkojnë në mbi 1 miliardë dollarë investime. Dhe pjesa politike është njohja nga shteti i izraelit kjo marrëveshje e fuqizon sovranitetitn e Kosovës”, është shprehur ai.

Hoti tutje ka thënë se vizita në Washington ka qenë e rëndësishme “për të kthyer një vëmendje që ka munguar një kohë”.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë