Loading…

Hovenier pret ushtarak amerikan në Kosovë: Vjen me mesazh të rëndësishëm për FSK’në

  • 22/03/2023 | 19:31

Hovenier pret ushtarak amerikan në Kosovë: Vjen me mesazh të rëndësishëm për FSK’në

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier, ka pritur sot në Kosovë ambasadoren Byrnes dhe Gjeneral Major Lasica nga Komanda Europiane e SHBA’së, ndërsa ka theksuar se vendi i tij e mbështetë tranzicionin e FSK’së në forcë mbrojtëse territoriale multi-etnike, shkruan Gazeta Metro.


Në Ambasadën amerikane në Kosovë sot kanë qëndruar dy ambasadorja Byrnes dhe Gjeneral Major Lasica nga Komanda Europiane e Shteteve të Bashkuara, të cilët janë pritur nga ambasadori Hovenier.

Ndërsa mesazhi që ka përcjellë Hovenier krah këtyre ushtarakëve ka qenë jo pak i rëndësishëm.

Ai ka thënë se SHBA’të e mbështesin tranzicionin e FSK’së në një forcë mbrojtëse territoriale multi-etnike, profesionale, të ndërveprueshme nga NATO.

“Jam i gëzuar që po mirëpres ambasadoren Byrnes si dhe Gjeneral Major Lasica nga Komanda Europiane e Shteteve të Bashkuara për një vizitë në Kosovë. SHBA-ja mbështet plotësisht tranzicionin gjithëpërfshirës të FSK-së në një forcë mbrojtëse territoriale multi-etnike, profesionale, të ndërveprueshme nga NATO. Krenar për bashkëpunimin tonë të vazhdueshëm dhe të shkëlqyer”, ka shkruar Hovenier./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë