Loading…
Hoxhaj e liron imagjinatën: Shekulli 21 do të jetë vit i shqiptarëve
  • 21/10/2018 | 23:52

Hoxhaj e liron imagjinatën: Shekulli 21 do të jetë vit i shqiptarëve

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka marrë pjesë sot në Kongresin e Tretë të Lidhjes Shqiptare në Botë, event ky i cili u mbajt në Shkup.


Në fjalën e tij drejtuar të pranishmëve Hoxhaj tha se në dy dekadat e funksionimit të saj, Lidhja Shqiptare në botë është angazhuar vazhdimisht për shqiptarët, evropianizimin e Shqipërisë dhe anëtarësimin në NATO, ndërkombëtarizimin e çështjes së Kosovës dhe pavarësinë e saj si dhe avancimin e të drejtave të shqiptarëve nëpër shtetet ku jetojnë.

“Shekulli 21 do të jetë shekulli i shqiptarëve në Ballkan nëse bashkë tregojmë kapacitet politik, ekonomik dhe shoqëror në përmbushjen e kësaj aspirate”, tha Hoxhaj.

Zëvendëskryeministri Hoxhaj theksoi se duhet shpejtësi e re në rrugën eurointegruese duke i bërë shqiptarët pjesë të Bashkimit Evropian dhe institucioneve të tjera euro-atlantike.

Po ashtu ai shtoi se shqiptarët sot kanë më shumë stabilitet, më shumë të drejta politike, janë më të fortë ekonomikisht dhe më të modernizuar si shoqëri.

Më të fundit
...
  • 22/03/2019 | 23:46
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë