Loading…

Hoxhaj: Kosova nga sot në një marrëdhënie të re me NATO’n

  • 08/12/2016 | 12:35

Hoxhaj: Kosova nga sot në një marrëdhënie të re me NATO’n

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, ka përshëndetur letrën që ka pranuar sot Qeveria e Kosovës nga Sekretari i NATO-së duke e cilësuar një etapë të re për integrimin Euro Atlantik të vendit.

Ministri Hoxhaj gjatë një konference të përbashkët me Kryeministrin Isa Mustafa, tha se është shumë inkurajuese për Kosovës që ta fuqizojë ndërveprimin me NATO-në, sepse, sipas tij, kjo do të kontribuojë në sigurinë dhe stabilitetin në Kosovë. Ai shtoi se ky bashkëpunim është dëshmi që Kosova dhe NATO duan ta mbajnë Ballkanin Perëndimor zonë Euroatlantike.

“Në gjendjen aktuale me krizat në rajon dhe përtej, është shumë inkurajuese për Kosovën që ta fuqizojë ndërveprimin me NATO sepse kjo do t’i kontribuojë sigurisë dhe stabilitetit të vendit. Ky përafrim mes Kosovës dhe NATO-së, është dëshmia më e mirë që Kosova por edhe NATO janë shumë të interesuara ta mbajnë Ballkanin Perëndimor zonë euroatlantike me perspektivë të qartë për anëtarësim në të ardhmen”, deklaroi Hoxhaj.

Hoxhaj tha se ky përafrim i Kosovës me NATO do ta përgatisë vendin tonë t’i përmbushë parakushtet për anëtarësimin në NATO. Ministri Hoxhaj shtoi se kjo është edhe një mundësi për të rritur bashkëpunimin me NATO-në në fushën e diplomacisë publike, që do të ndikonte në përmirësimin e imazhit të Kosovës në botë dhe tejkalimin e propagandës kundër Kosovës.

 

Rekomandime
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë