Loading…

Serbët duhet të vdesin: Karikaturë autstriake e vitit 1914

  • 15/05/2019 | 17:58

Serbët duhet të vdesin: Karikaturë autstriake e vitit 1914

Në vitin 1914 në gazetat austriake, është bouar një karikaturë që bën thirrje për Serbinë që duhet të zhduket, duke e parë atë si burim konflikti, shkruan Gazeta Metro.


Kjo karikaturë është bërë  pas vrasjes së kryepeshkopit Ferdinand nga një serb. Në këtë karikaturë përshkruan grushtin austriak duke shtypur një majmun që e përshkruajnë si serb, ku shkruhet “Serbët duhet të vdesin”.

Kjo vrasje ishte edhe arsyeja që ndodhi Lufta e Parë botërore!  Një nacionalist serb vrau trashigimtarin e fronit të Austrisë, Franc Ferdinandin. Dhe pastaj Austria i shpalli luftë Serbisë dhe shumë shpejt e gjithë bota ishte në luftë.

./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë