Loading…

Humbin jetën pesë ushtarë dhe disa tjerë plagosen, një pjesëtar i Gardës Nacionale në Ukrainë hap zjarr mbi ta

  • 27/01/2022 | 09:31

Humbin jetën pesë ushtarë dhe disa tjerë plagosen, një pjesëtar i Gardës Nacionale në Ukrainë hap zjarr mbi ta

Pesë persona kanë humbur jetën dhe disa tjerë janë plagosur nga të shtënat, kur një pjesëtari i Gardës Nacional në qytetin ukrainas Dnipro hapi zjarr mbi ta, njoftoi ministria e Punëve të Brendshme.


Raportohet se sulmuesi është akoma në liri, e katër të vrarët ishin pjesëtarë të ushtrisë ukrainase, derisa një tjetër civil, ka shtuar ministria e Brendshme, transmeton Telegrafi.

“Rreth orës 3:40 ka ndodhur tragjedia në jug të vendit – Juzmas. Ushtari i Gardë Nacionale të Ukrainës, Rjabcuk Artemi Jurjevic, i lindur më 2001, pasi që mori armën për arsye të panjohura ka shtënë mbi rojet e Gardës Nacionale me pushkën automatike kallashnikov që e mbante në duar, ku më pas ka ikur me armë. Si pasojë kanë humbur jetën pesë persona, e pesë janë konfirmuar”, ka shtuar ministria.

Në vendin ku ka ndodhur incidenti është rrethuar nga policia, e në njësinë e ushtrisë kanë filluar hetimet e brendshme, kanë bërë të ditur nga Garda Nacionale.

Motivet e të shtënave mbeten të panjohura, kurse në këtë qytet ukrainas ka filluar një operacion i gjerë i policisë dhe pjesëtarëve të Gardës Nacionale.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë