Loading…

Humbjet e një pas njëshme të Rusisë, Putin shkarkon një tjetër komandant

  • 03/10/2022 | 23:17

Humbjet e një pas njëshme të Rusisë, Putin shkarkon një tjetër komandant

Pas një sërë humbjesh ushtarake që kanë vënë në pikëpyetje taktikat e vendit, Rusia ka shkarkuar komandantin e qarkut të saj ushtarak perëndimor.


Al Jazeera se gjeneral-koloneli Alexander Zhuravlyov do të zëvendësohej nga gjeneral-lejtnant Roman Berdnikov, por nuk kishte asnjë konfirmim zyrtar për ndryshimin.

Distrikti ushtarak perëndimor është një nga pesë që përbëjnë forcat e armatosura të Rusisë.

Largimi i raportuar i Zhuravlyov pason humbjet dramatike ruse në Ukrainën verilindore muajin e kaluar dhe rimarrjen e Lyman nga forcat ukrainase, të cilat Rusia e kishte përdorur më parë si një qendër e rëndësishme logjistike në rajonin e Donetsk.

Kundërofensiva e suksesshme e Ukrainës ka shkaktuar kritika nga aleatët e Kremlinit dhe reagime të forta publike nga aleatët e Presidentit Vladimir Putin. /abcnews.al

Rekomandime
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë