Loading…

I etur të kishte djalë: Burri qëllon për vdekje gruan shtatzënë për ‘ta zbuluar gjininë e fëmijës’

  • 22/09/2020 | 14:14

I etur të kishte djalë: Burri qëllon për vdekje gruan shtatzënë për ‘ta zbuluar gjininë e fëmijës’

Policia në Bareilly, Indi, ka arrestuar një burrë pasi dyshohet se ka qëlluar gruan e tij shtatzënë për të “kontrolluar gjininë e fëmijës së palindur”, transmeton Gazeta Metro.


Sulmi la nënën të plagosur rëndë dhe bëri që ajo të abortonte fetusin, thanë policia dhe të afërmit për Reuters. Ajo ishte në gjendje të qëndrueshme të hënën, raporton BBC Neës.

Gruaja ishte midis katër dhe shtatë muajve shtatzënë, sipas mediave lokale.

I dyshuari sulmoi gruan me draper thanë autoritetet. Çifti kishte pesë vajza së bashku dhe burri dëshironte të dinte seksin e fëmijës së tij të gjashtë që do të bëhet së shpejti, sipas Golu Singh, vëllai i viktimës.

“Ai e sulmoi atë me një drapër dhe i shqeu barkun duke thënë se ai donte të kontrollonte gjininë e fëmijës së palindur,” i tha Singh Reuters.

Motra e viktimës thotë se çifti kishte debatuar shpesh për fëmijët e tyre, me burrin të etur për të pasur një djalë.

Burri ishte i bindur nga një prift i fshatit se gruaja e tij mbante një vajzë të gjashtë, tha policia për Times of India. Fëmija do të kishte qenë një djalë.

I dyshuari u tha mediave lokale se ai nuk e lëndoi me dashje gruan e tij. Ai thotë se ai e hodhi drapërin në të, por nuk priste që ajo ta plagoste atë aq rëndë, sipas BBC News.

“Kam pesë vajza. Një nga djemtë e mi ka vdekur, ”tha ai. “Unë e di që fëmijët janë dhurata e Zotit. Tani gjithçka që do të ndodhë, do të ndodhë. ”

Shumë prindër në Indi preferojnë të kenë djem sesa vajza, dhe vendi në tërësi është i prishur në mënyrë dramatike për sa i përket raportit të tij. Të dhënat e qeverisë tregojnë pak më shumë se 900 femra të lindura për çdo 1000 meshkuj që nga viti 2005.

Djemtë zakonisht shihen si fitues të ardhshëm dhe trashëgimtarë të pasurisë së familjes, ndërsa vajzat trajtohen si një përgjegjësi dhe një shpenzim i ardhshëm, pavarësisht një shtytjeje nga grupet ndërkombëtare të të drejtave të njeriut për të ndryshuar atë perspektivë.

Përafërsisht 46 milion vajza mendohet se janë zhdukur në Indi gjatë 50 viteve të fundit, sipas një raporti nga Fondi i Popullsisë i Kombeve të Bashkuara. Kjo vlerësim është e dyta pas 72 milion vajzave të Kinës që mungojnë.

India ka ndaluar abortet për fetuset femra në vitet e fundit për të luftuar zgjedhjen e seksit. Vendi gjithashtu ndalon punonjësit e kujdesit shëndetësor të kontrollojnë ose të ndajnë detaje të seksit të një fëmije para lindjes./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë