Loading…

I inkurajuar nga SHBA, presidenti izraelit ‘forcon’ idenë për aneksim të Bregut Perëndimor

  • 12/09/2019 | 18:34

I inkurajuar nga SHBA, presidenti izraelit ‘forcon’ idenë për aneksim të Bregut Perëndimor

Premtimi i Benjamin Netanyahu për të filluar aneksimin e pjesëve të Bregut Perëndimor zbulon luftën e kryeministrit izraelit për të fituar votuesit e krahut të djathtë përpara zgjedhjeve, si dhe besimin e tij se administrata Trump do të mbështeste edhe lëvizjet e tij më radikale, transmeton Gazeta Metro


“Netanyahu nuk do të guxonte të thoshte atë që bëri gjatë administratave të Obamës, Klintonit dhe Bushit,” tha Faëaz Gerges, një profesor i politikës së Lindjes së Mesme në Shkollën e Ekonomisë në Londër. “Trump është një perëndi si një president amerikan për Netanyahu dhe të djathtën ekstreme të Izraelit.”

Netanyahu njoftoi të martën se nëse ai rizgjidhet ai “menjëherë” do të zgjasë sovranitetin mbi Luginën Jordan, një zonë me pasuri bujqësore që shkon përgjatë pjesës lindore të Bregut Perëndimor të okupuar nga Izraeli pranë kufirit me Jordaninë. Ai bëri një premtim të ngjashëm në prill.Ai më pas do të përpiqej të aneksonte vendbanimet e tjera hebraike në rajonin e kontestuar ashpër që u kap nga Izraeli në  Jordani në luftën arabe-izraelite të vitit 1967.

Bregu Perëndimor është shtëpia e pothuajse 3 milion palestinezëve dhe më shumë se 400,000 izraelitëve, sipas shifrave të mbledhura nga Peace Now, një organizatë izraelite që mbron një zgjidhje dy-shtetesh.

Kryeministri e përshkroi planin e shumëpritur të paqes izraelite-palestineze të administratës së Trump si një “mundësi një herë në jetë” për të aneksuar territorin në Bregun Perëndimor dhe kërkoi të bindte votuesit se vetëm ai mund të dorëzonte zotimin për shkak të afërsisë së tij me presidentin.

Një zyrtar në qeverinë ë Trump tha se SH.B.A. nuk po ndryshon politikën e saj ndaj Bregut Perëndimor në këtë kohë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë