Loading…

I ndryshohet pamja NewBorn’it: Mbulohet me portretet e 99 grave të suksesshme të Kosovës |PAMJE

  • 07/06/2019 | 09:02

I ndryshohet pamja NewBorn’it: Mbulohet me portretet e 99 grave të suksesshme të Kosovës |PAMJE

Sot do të bëhet përurimi i instilacionit “Reclamation” apo në shqip “Rimarrje” në monumentin NewBorn, si një instilacion që u bënë jehonë suksesit të grave në Kosovë.


E në kuadër të këtij instilacioni, monumenti NewBorn veç ka filluar të ndryshojë pamjen.

Shtatë shkronjat e tij kanë filluar të mbulohen me poster, ku shihen gratë dhe vajzat të cilat kanë shënuar suksese të mëdha në karrierën e tyre.

Në mesin e grave që janë vendosur në këta posterë, ka sportiste, artiste, politikane, gazetare etj, shkruan Telegrafi.

Aty shihet fytyra e ish-presidentes Atifete Jahjaga, e mbijetuara e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë, Vasfije Krasniqi, regjisorja Lindita Zeqiri, alpinistja Uta Ibrahimi dhe shumë gra e vajza të tjera të suksesshme.

Instilacioni që shfaqë portretet e 99 grave do të qëndrojë nga data 7 deri më 14 qershor.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë