Loading…

I riu shpik mbushës telefoni i cili gjeneron energji nga trupi i njeriut

  • 02/01/2017 | 19:50

I riu shpik mbushës telefoni i cili gjeneron energji nga trupi i njeriut

Një i ri ka shpikur dhe zhvilluar një ngarkues telefoni i cili përdor energjinë nga trupi i njeriut për të marrë energji për të ngarkuar telefonin tuaj.

HandEnergy, ide e shpikësit 19-vjeçar Michael Vågå, ju lejon të ngarkoni telefonin tuaj thjesht duke e rrotulluar dorën tuaj, i cili aktivizon xhiroskop të pajisjes  për të prodhuar energji që mund pastaj të ruhet ose të përdoret për të mbushur telefonin.

Tani, shpikësi nga Minsk, Bjellorusi, është i gatshëm për të bërë edhe më shumë dhe për të dërguar jashtë ngarkuesit e rinjë.

Ai tha: “Me çdo rrotullim të dorës tuaj,  rritet shpejtësia e rotorit në mënyrë të konsiderueshme dhe gjeneron më shumë shpejtësi’.Shpejtësia mesatare e rotorit është 5,000rpm.

“Ne transformojmë energjinë mekanike në energji elektrike dhe kjo do të thotë që ju mund të ngarkoni pajisjen tuaj.”

Shpikja mori një vit për të zhvilluar, dhe Z. Vaga ka thënë se është ideale për njerëzit që kalojnë një kohë të gjatë larg nga një burim i energjisë./ gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë