Loading…

I thjeshtë dhe i shijshëm, ja si të përgatisni kek me mollë për 10 minuta

  • 21/09/2023 | 21:15

I thjeshtë dhe i shijshëm, ja si të përgatisni kek me mollë për 10 minuta

PËRBERESIT: 3 kokrra vezë, 100 g gjalpë, 150 g sheqer, 300 g miell, 1 lugë çaji pluhur pjekës, 4 kokrra mollë, ½ gote lëng limoni, 2 lugë gjelle sheqer për mollët, vanilje dhe kanellë.


PËRGATITJA: Në një tas fillimisht shtoni vezët me sheqerin, i rrihni me mikser elektrik derisa sheqeri të shkrijë dhe vezët të bëhen kremoze. Shtoni më pas gjalpin e shkrirë dhe të ftohur. I përzieni së bashku duke shtuar pak nga pak miellin e trazuar me pluhurin pjekës. Shtrojeni këtë masë në një tavë keku ose tavë të çfarëdoshme.

Ndërkohë qëroni mollët, i prisni ato në feta me trashësi mesatare dhe i përzieni me lëng limoni, 2 lugë sheqer, vanilje dhe pak kanellë. Mbuloni komplet tavën e kekut me feta molle në formë rrethore dhe e vendoseni atë në furrën e parangrohur në 180 gradë Celsius për 35-40 minuta.

Pasi keku të ftohet mund ta pudrosni me sheqer pluhur sipas dëshirës.

Ju bëftë mirë!

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë