Loading…

Ia kishte lënë një porosi në takimin e tyre të fundit, Gold AG thotë se do t’ia çojë amanetin në vend regjisores Berisha

  • 27/10/2021 | 23:06

Ia kishte lënë një porosi në takimin e tyre të fundit, Gold AG thotë se do t’ia çojë amanetin në vend regjisores Berisha

Sot (e mërkurë) ka ndërruar jetë regjisorja dhe ish-drejtoresha e Teatrit Kombëtar, Burbuqe Berisha.

Ajo vdiq në moshën 51-vjeçare në ambientet e Ministrisë së Kulturës, ku ishte pjesë e përgatitjes së regjisë për koncertin inaugurues të Operës së Kosovës.

Vdekja e saj e hershme ka tronditur të gjithë, ndërsa reagimet në rrjet kanë qenë të pashmangshme.

Një të tillë e ka bërë edhe reperi Gold AG, të cilit në takimin e tyre të fundit ia kishte lënë edhe një porosi.

“Herën e fundit kur u pamë në fakultet më the: Më ka porosit një djalë i ri me të pa ishte i sëmurë në spital e shumë po të dojke. Të thashë kur të duash profesoreshë”.

“Por caktimi i Zotit paska qenë që ti sot të ndahesh nga kjo botë kalimtare. Do të mundohem ta gjejë atë djalë e ta çoj amanetin në vend. Zoti të mëshiroftë Buqe”, ka thënë ai.

Berisha theksojmë që ishte regjisore e një numri të konsiderueshëm të filmave të shkurtër, të gjatë, dokumentarë, serive televizive, shfaqjeve teatrore dhe fituese e disa shpërblimeve në festivale të filmit dhe teatrit me karakter vendor e ndërkombëtar.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë