Loading…
IAEA del me rezultate në lidhje me armët kimike në Siri, tregon nëse ato janë përdorur vërtet
  • 13/06/2018 | 19:38

IAEA del me rezultate në lidhje me armët kimike në Siri, tregon nëse ato janë përdorur vërtet

Organizata për ndalimin e përdorimit të armëve kimike në Siri (IAEA), ka dalur me rezultate në lidhje me atë nëse vërtet janë përdorur armët kimike kundër civilëve në Siri.


IAEA ka konfirmuar atë që bësohej. Analiza vërteton që se substancat sarin dhe klor janë përdorur në Sirinë veriore, transmeton gazetametro.net

U konstatua se “klori u përdor më së shumti si një armë kimike në spitalin në Ltamena dhe zonën përreth më 25 mars të vitit të kaluar”, thuhet në deklaratën e IAEA-s.

Ndryshe, përdorimi së fundi i armëve kimike në Siri acaroi ndërkombëtarët dhe bëri që të ketë reagime të ashpra nga ana e tyre. Pak ditë më vonë, SHBA’ja, Britania dhe Franca lansuan sulme që kishin për shënjestër disa nga objektet ku besohej se bëhej prodhimi i armëve kimike, si kundërpërgjigje ndaj përdorimit të këtyre armëve ndaj civilëve nga regjimi i Assadit. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë