Loading…

Ilaçi që mund të shpëtojë botën nga pandemia – Ja çfarë thonë studimet e fundit

  • 16/05/2021 | 09:41

Ilaçi që mund të shpëtojë botën nga pandemia – Ja çfarë thonë studimet e fundit

Për më tepër, studimi vëren se rreziku i prekjes nga Covid-19 zvogëlohet ndjeshëm përmes përdorimit të invermektinës në baza të rregullta.


Një studim i realizuar nga një grup shkëncetarësh dhe i analizuar të paktën në 18 raste klinike ka zbuluar se përdorimi i një ilaçi për shërimin nga parazitët, i quajtur Ivermektina, mund t’i japë fund pandemisë Covid-19, shkruan “Panorama”.

Ky studim është udhëhequr nga Dr.Kory dhe u përqendrua në analizën e 27 provave klinike të kontrolluara, të disponueshme deri në janar të 2021, transmeton lajmi.net.

Vlen të përmendet se 15 prej këtyre provave ishin të kontrolluara rastësisht, një metodë kjo e preferuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), Instituti Kombëtar i Shëndetit i SHBA-së dhe Agjencia Evropiane e Barnave.

Sipas këtij studimi mbi përdorimin e Ivermektinës në trajtimin e Covid-19, ekspertët kanë zbuluar një ulje të konsiderueshme të vdekshmërisë dhe kohës së rimëkëmbjes të të prekurve.

Për më tepër, studimi vëren se rreziku i prekjes nga Covid-19 zvogëlohet ndjeshëm përmes përdorimit të invermektinës në baza të rregullta.

Vlen të theksohet se muajt e fundit kanë dalë edhe disa studime të tjera që sugjerojnë se ky ilaç mund të jetë i dobishëm në trajtimin e Covid-19, edhe pse OBSH dhe PAHO nuk e kanë aprovuar ende përdorimin e tij për trajtimin e këtij virusi.

Prandaj, ky kërkim tregon se Invermektina, një ilaç i përdorur për trajtimin e parazitëve, mund të jetë një mjekim efektiv për trajtimin ndaj këtij virusi.

Ky është studimi më i madh i realizuar deri më sot për sa i përket efikasitetit të këtij ilaçi antiparazit në trajtimin e sëmundjes së shkaktuar nga virusi SARS-CoV-2.

Ky hulumtim i ri doli nga analiza e të dhënave nga studime të ndryshme klinike, in vitro, kafshësh dhe të jetës së përditshme.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë