Loading…

Imami i Matiqanit kritikon xhematin: ‘Marre që nuk po bartni maska!’

  • 29/10/2021 | 17:47

Imami i Matiqanit kritikon xhematin: ‘Marre që nuk po bartni maska!’

Imami i xhamisë së Matiqanit, Irfan Islami, ka kritikuar rreptë xhematin e tij, të premten, me rastin e namazit të xhumasë, në lidhje me mosbartjen e maskave.


“Më shumë se 30 përqind nuk keni maska. Kjo është marre”, ka thënë ai pak para faljes së xhumasë. “Çka është puna kështu, çdo xhuma ju kërkojmë të bartni maska kur vini këtu, e ju nuk i merrni ato”.

Imami ka thënë më pas se mosbartja e maskës është një shembull se si një besimtar nuk respekton rregulla të vendosura nga autoritetet përkatëse të vendit.

“Ju qe nuk keni maska, po i rrezikoni tjerët”, ka shtuar Islami.

Sipas tij, rrezikimi i jetës së tjerëve është i ndaluar me norma të besimit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë