Loading…

Imazhet satelitore tregojnë se Kina po planifikon një pushtim të Tajvanit

  • 26/05/2022 | 16:09

Imazhet satelitore tregojnë se Kina po planifikon një pushtim të Tajvanit

Imazhet e reja satelitore në një shkretëtirë në veriperëndim të Kinës kanë zbuluar një objektiv se shteti kinez po bënë përgaditje për të aneksuar Tajvanin, transmeton Gazeta Metro.


Pekini, ka kohë që vazhdon të modernizojë forcat e tij, ndoshta me synimin për të aneksuar Tajvanin, dhe po shqyrton mundësinë e ndërhyrjes ushtarake .

Një raport në revistën amerikane “Newsweek” e përshkruan Japoninë, e cila ka numrin më të madh të trupave amerikane jashtë Shteteve të Bashkuara, si një nga shtyllat kryesore të Uashingtonit për të demonstruar fuqinë dhe ndikimin e saj në rajonin e Paqësorit. Aleati i SHBA-së është gjithashtu ndër vendet që ka të ngjarë të përfshihet në ndonjë operacion të mundshëm të mbrojtjes tajvaneze në të ardhmen.

Shkencëtarët besojnë se një avion model i përdorur nga ushtria kineze në shkretëtirën Taklamakan në provincën Xinjiang për të praktikuar të shtënat ishte modeluar në Boeing E-767, një aeroplan me një sistem paralajmërimi dhe kontrolli (AËACS) i operuar nga Forcat Japoneze të Vetëmbrojtjes. JASDF.

Fotoja satelitore, e bërë më 13 maj në Ruoqiang, provinca Xinjiang, tregon një objektiv imagjinar me dy motorë dhe një radar të madh në formë disku të ndërtuar në gypin e një avioni të parkuar në pistë, dhe modeli duket se është i rrethuar nga një seri avionësh luftarakë më të vegjël.

Në një raport nga Nikkei Asia, Thomas Shugart, një analist i mbrojtjes dhe bashkëpunëtor kërkimor në Qendrën për Sigurinë e Re Amerikane (CNAS), identifikoi modelin e avionit si një Boeing E-767 dhe Forcat Japoneze të Mbrojtjes Ajrore operuan katër prej tyre nga Hamamatsu.

Shtrirja e synuar nga Kina

Sipas një raporti të Newsweek të përgatitur nga redaktori i revistës për Azinë, avionët AËACS luajnë një rol të rëndësishëm në monitorimin e operacioneve luftarake dhe kryerjen e zbulimit për të zbuluar avionët armik dhe raketat që mund të jenë jashtë rrezes së stacioneve të radarëve me bazë tokësore. Boeing E-767 mund të vazhdojë të mbulojë në lartësi të mëdha në rreth 5600 milje.

Sipas Nikkei Asia, Matt Korda, një studiues në Projektin e Informacionit Bërthamor të Federatës së Shkencëtarëve Amerikanë, ishte në gjendje të përcaktonte vendndodhjen duke përdorur imazhet e marra nga kompania satelitore amerikane Planet Labs. Neësëeek thotë se Planet Labs i dha atij ato foto për t’i përfshirë në raportin e tij.

Më herët në maj, Instituti Detar i Shteteve të Bashkuara (USNI) zbuloi një objektiv të rremë që të kujton një kornizë luftarake dhe një ndërtim doku në shkretëtirën Taklamakan. Analistët në Taipei kanë identifikuar se forma e strukturës së portit i ngjan një veçorie në Portin Su’ao në Tajvanin lindor.

Qeveritë e Japonisë dhe Tajvanit janë padyshim të vetëdijshme për masën në të cilën Kina po synon, beson Neësëeek. Zbulimi sugjeron se Pekini, ndërkohë që vazhdon të modernizojë forcat e tij, ndoshta me qëllimin e aneksimit të Tajvanit.

Tajvani nuk lejon pushtimin e territorit të tij

Revista amerikane citoi Su Tzu-yun, një studiuese në Institutin për Kërkimet e Mbrojtjes Kombëtare dhe Sigurisë, një qendër kërkimore ushtarake e mbështetur nga qeveria tajvaneze, të ketë thënë se përpjekjet e Kinës për të përmirësuar saktësinë e raketave të saj balistike mund të rrisin fuqinë e tyre vdekjeprurëse.

Su shtoi se shkretëtira Taklamakan është një terren stërvitor ku Ushtria Çlirimtare Popullore Kineze kryen teste raketash, siç është terreni i stërvitjes White Sands, ku kryhen testet e raketave ushtarake amerikane, shkruan AJB.

Ai pretendon se forcat amerikane kanë forcuar mbrojtjen e tyre raketore dhe strehimoret e avionëve në ishullin e Paqësorit të Guam dhe në provincën japoneze të Okinaëas në përgjigje të lëvizjeve të Kinës.

Tajvani, në vlerësimin e vet për llogaritjet politike të Pekinit, përjashton një pushtim të territorit të tij në të ardhmen e afërt, të paktën për pjesën e mbetur të mandatit të presidentit të Tajvanit Tsai Ing-wen.

Zyrtarët amerikanë, megjithatë, besojnë se Kina synon të zhvillojë aftësitë e nevojshme, duke përfshirë aftësinë për t’u mbrojtur nga ndërhyrja e SHBA-së ose Japonisë, deri në vitin 2027, në njëqindvjetorin e Ushtrisë Çlirimtare Popullore./gazetametro.net

 

 

 

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë