Loading…

Incizimet për sulmin në Kuvend qartësohen jashtë vendit

  • 10/12/2016 | 19:04

Incizimet për sulmin në Kuvend qartësohen jashtë vendit

Incizimet e kamerave afër Kuvendit të Kosovës janë dërguar jashtë vendit në përpjekje për të qartësuar sulmin me garanatahedhës më 4 gusht.

Kur kanë kaluar më shumë se katër muaj qëkur Kuvendi i Kosovës u sulmua me raketahedhës dhe nën dyshimin për këtë sulm u arrestuan gjashtë aktivistë të Lëvizjes “Vetëvendosje”, njëri nga të cilët në rrethana ende të pasqaruara plotësisht vdiq në qendrën e paraburgimit, disa nga provat për këtë sulm ende mbeten të turbullta.

Për shkak të mungesës së pajisjeve adekuate nga institucionet e sigurisë në Kosovë, disa prej video-incizimeve nga kamerat afër vendit të ngjarjes ende nuk janë qartësuar, ndërsa për këtë arsye janë dërguar jashtë vendit.

Ky fakt përmendet në kërkesën e prokurorisë për vazhdimin e paraburgimit ndaj dy aktivistëve të VV-së Atdhe Arifi dhe Egzon Haliti.

Kërkesa për vazhdimin e paraburgimit, ndonëse ishte miratuar nga gjyqtari i procedurës paraprake Vehbi Kashtanjeva, pas ankesës së mbrojtësve u ndryshua nga Gjykata e Apelit, e cila u zbuti masën e sigurisë, nga paraburgimi në arrest shtëpiak.

Gjykata e Apelit, ndonëse vlerësoi se ekziston dyshimi i bazuar se të dyshuarit kanë kryer veprën penale, i liroi ata nga paraburgimi me arsyetimin se provat e dërguara jashtë vendit janë duke u pritur nga institucionet shtetërore dhe prandaj nuk mund të ndryshohen apo asgjësohen.

KALLXO.com përmes telefonit provoi të kontaktojë prokurorin e rastit Abdurrahim Islami për ta pyetur se kur pritet që t’i ketë në dispozicion video-materialet e qartësuara, por prokurori Islami nuk ishte i qasshëm.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë