Loading…

India konfirmon 5 milion raste me koronavirus: OBSH thotë se pandemia sapo ka filluar

  • 16/09/2020 | 08:57

India konfirmon 5 milion raste me koronavirus: OBSH thotë se pandemia sapo ka filluar

Numri i rasteve me koronavirus në Indi ka kaluar 5 milion të mërkurën, sipas të dhënave të ministrisë së shëndetësisë, ndërsa pandemia e shtriu kontrollin e saj në vendin e gjerë me një shpejtësi të madhe, transmeton Gazeta Metro.


Me një milion raste të fundit të regjistruara në vetëm 11 ditë, një rekord botëror, India tani ka 5.02 milion infeksione. Vetëm Shtetet e Bashkuara kanë më shumë, me 6.59 milion.

India për disa kohë ka regjistruar ngritjet më të mëdha ditore në botë në raste, dhe të mërkurën, rritja ishte pak më shumë se 900 mijë raste, me rekord të viktimave rreth 1,290 brenda 24 orëve.

Sipas Times of India, vendit iu deshën 167 ditë për të arritur një milion raste, por milioni tjetër erdhi në vetëm 21 ditë, më shpejt se SH.B.A. dhe Brazili.

India ka një sistem të kujdesit shëndetësor më të dobët në botë dhe kombi me 1.3 miliardë njerëz është shtëpia e disa prej qyteteve dhe qytezave më të populluara.

Rritja e shpejtë e rasteve është pavarësisht se qeveria e kryeministrit Narendra Modi imponoi një bllokim në fund të marsit, duke lënë dhjetëra miliona njerëz në tregun informal të punës pa punë pothuajse brenda natës./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë