Loading…

India shtrenjton çmimin e grurit

  • 16/05/2022 | 23:23

India shtrenjton çmimin e grurit

Çmimi i grurit u rrit më tej në tregjet ndërkombëtare, pasi India vendosi ndalimin e eksportit të drithërave bazë. Indeksi i çmimit të grurit u rrit 5.9 për qind në Çikago, më i larti në dy muaj.


Ndalimi i eksporteve të Indisë erdhi pasi një valë e nxehtë thau të korrat e grurit në vend dhe ngriti çmimet e brendshme në nivele rekord, shkruan BBC.

Çmimet e shumë produkteve – nga buka dhe ëmbëlsira te petët dhe makaronat – janë rritur muajin e fundit, ashtu si edhe çmimet e grurit në tregjet botërore të mallrave.

Qeveria e Indisë ka thënë se do të vazhdojë të lejojë eksportet në vendet me eksporte tashmë të rënë dakord dhe ato që kërkojnë furnizime “për të përmbushur nevojat e tyre të sigurisë ushqimore”, raporton BBC.

Zyrtarët qeveritarë thanë gjithashtu se ndalimi nuk ishte i përhershëm dhe mund të rishikohej.

Vendimi i Indisë është kritikuar nga ministrat e bujqësisë të një grupi prej shtatë ekonomish të mëdha të G7 që takohen në Gjermani.

“Nëse të gjithë fillojnë të vendosin kufizime eksporti ose mbylljen e tregjeve, kjo do të përkeqësonte krizën”, tha ministri gjerman i Ushqimit dhe Bujqësisë Cem Ozdemir.

Megjithëse India është prodhuesi i dytë më i madh në botë i grurit, ajo nuk ishte një eksportues kryesor më parë pasi shumica e të korrave të saj shiten në tregjet e brendshme.

Por eksportet e grurit ukrainas ranë pas pushtimit rus. Me thatësinë dhe përmbytjet që kërcënojnë të korrat në vende të tjera me prodhim të fortë, tregtarët e mallrave prisnin që furnizimet nga India të kompensonin një pjesë të mungesës. Përpara ndalimit, India synonte të dërgonte një rekord prej 10 milion ton grurë këtë vit.

Megjithatë, situata ushqimore në botë po bëhet më e rëndë, duke pasur parasysh reduktimin e ndjeshëm të eksporteve të drithërave nga Ukraina, ku lufta është ndezur.

Egjipti, Kenia, Sudani i Jugut, Libani dhe shumë vende të tjera varen drejtpërdrejt ose tërthorazi nga eksportet ruse dhe ukrainase, kështu që lufta në Ukrainë mund të shkaktojë urinë dhe valë refugjatësh në mbarë botën, veçanërisht në vendet e varfra, raportoi organizata humanitare gjermane Welthungerhilfe.

“Këto vende nuk marrin më sasitë që porositën dhe duhet të paguajnë shumë më tepër për to,” shtoi kreu i Welthungerhilfe, Mathias Mogge. Çmimet e ushqimeve tashmë ishin rritur në nivelet më të larta në histori para luftës, kryesisht për shkak të faktorëve duke përfshirë ndryshimin e klimës, konfliktin dhe një pandemi, tha Mogge.

Më e prekura është popullata më e varfër, e cila duhet të shpenzojë një pjesë të madhe të të ardhurave të disponueshme për ushqim, tha ai, duke shtuar se çmimet e larta janë gjithashtu shumë problematike për grupet humanitare.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë