Loading…

Inflacioni 12%, Hoti: Masat e Qeverisë askund, duhet ulur akciza e naftës

  • 13/01/2023 | 12:08

Inflacioni 12%, Hoti: Masat e Qeverisë askund, duhet ulur akciza e naftës

Ish-kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti ka thënë se Qeveria s’ka ndërmarrë masa ndaj inflacionit sikurse bënë vendet e tjera, shkruan Gazeta Metro.


Hoti në një shkrim në Facebook tha se inflacioni në Kosovë është 12%, derisa ka kritikuar Qeverinë.

“Inflacioni 12%, masat askund, qytetarët bartin pasojat”, ka shkruar Hoti.

Ai po ashtu kritikoi Qeverinë se nuk shpenzoi paratë, për të cilat tha se u zhvlerësuan për 12%.

“Ndërkaq, në Kosovë masa substanciale nuk shihen askund, me përjashtim të shtesave në pensione dhe asistencë që janë të përkohshme. Tatimi në Vlerën e Shtuar (TVSH) dhe akciza nuk u ulën, jo se nuk ishte e përballueshme për buxhetin, por për shkak se ishte propozuar opozita (nga LDK-ja). Si rezultat i inflacionit, shteti inkasoi shumë më tepër të hyra, të cilat nuk i shpenzoi dhe, si rezultat, ato u zhvlerësuan së paku për 12%”, ka shkruar Hoti.

Hoti ka krahasuar edhe me masat që kanë ndërmarrë shtetet e tjera. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë