Loading…

Inflacioni në Argjentinë kalon mbi 100%

  • 16/03/2023 | 09:10

Inflacioni në Argjentinë kalon mbi 100%

Norma e inflacionit në Argjentinë ka kaluar 100% për herë të parë që nga fundi i hiperinflacionit në fillim të viteve ’90.


Inflacioni arriti në 102.5% në shkurt, tha agjencia e statistikave të vendit, që do të thotë se çmimi i shumë mallrave të konsumit është më shumë se dyfishuar që nga viti 2022.

Argjentina ka vite që është në vështirësi ekonomike dhe shumë njerëz tani jetojnë në varfëri.

Qeveria e saj është përpjekur të frenojë rritjen e çmimeve duke kufizuar çmimet e ushqimeve dhe produkteve të tjera, raporton BBC, transmeton Express

Por sektorët e ushqimit dhe pijeve panë rritjen më dramatike kohët e fundit, me çmimet që u rritën me 9.8% në shkurt krahasuar me janarin.

Mediat argjentinase thanë se kjo rritje mund të jetë pjesërisht për shkak të një rritje të mprehtë të çmimit të mishit, i cili u rrit me gati 20% në harkun e një muaji. Kushtet e pafavorshme të motit, një valë e zgjatur e të nxehtit dhe një thatësirë ndikuan seriozisht në bagëtinë dhe të korrat, tha gazeta lokale e lajmeve Ambito.

Megjithëse simbolika e rritjes së normës së inflacionit në 100% është e habitshme, efektet e rritjes së inflacionit janë ndjerë prej kohësh në Argjentinë.

Shtatorin e kaluar, protestuesit dolën në rrugë për të kërkuar veprime për të kundërshtuar rritjen e kostove të jetesës dhe, në shkurt, banka qendrore e Argjentinës tha se një kartëmonedhë e re 2,000 peso (8,13 £; 9,9 dollarë) do të lëshohej në përgjigje të rritjes së konsumit. çmimet.

Qeveria argjentinase është përpjekur prej kohësh të frenojë inflacionin, por ndarjet kanë dëmtuar politikën ekonomike të vendit.

Verën e kaluar, tre ministra të ekonomisë pasuan njëri-tjetrin në hapësirën e katër javëve ndërsa kriza ekonomike e vendit u thellua dhe presidenti Alberto Fernández thuhet se është në mosmarrëveshje me zëvendësin e tij, Cristina Fernández de Kirchner, për mënyrën se si të trajtojë problemet ekonomike të Argjentinës.

Në dhjetor, Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) miratoi 6 miliardë dollarë të tjerë (4.9 miliardë £) para shpëtimi.

Ishte pagesa e fundit për Argjentinën në një program 30-mujor që pritet të arrijë një total prej 44 miliardë dollarësh.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë