Loading…

Inflacioni në Eurozonë bie në 6.1% por çmimet nuk do të ulen menjëherë

  • 01/06/2023 | 14:52

Inflacioni në Eurozonë bie në 6.1% por çmimet nuk do të ulen menjëherë

Inflacioni në Evropë ka marrë një drejtim pozitiv duke rënë në 6.1% por çmimet janë ende të larta për konsumatorët dhe sipas ekspertëve kështu do të jetë edhe muajt në vijim, transmeton Gazeta Metro.


Shifra e përgjithshme e inflacionit në maj është në rënie krahasim me muajin prill ku ishte 7%. Kjo rënie sipas agjencisë së statistikave Eurostat vlen për 20 shtetet evropiane që përdorin valutën euro.

Sipas ekspertëve inflacioni po shkon në drejtimin e duhur krahasuar me tetorin e vitit të kaluar ku inflacioni arriti në shifra dy shifrore.

Megjithatë ekonomistet paralajmëruan se do të marrë muaj të tërë deri sa konsumatorët ta vërejnë në çmimet e produkteve në shitore këtë rënie.

Çmimet e ushqimeve krahasuar me majin e kaluar janë rritur me 12.5% mirëpo është më e vogël se sa ishte muajin e kaluar 13.5%, transmeton The Associated Press.

Çelësi i rënies së inflacionit ishte lirimi i çmimit të energjisë i cili ra në 1.7& krahasuar me 2.4% sa ishte në muajin prill./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë