Loading…

Inflacioni në SHBA arrin 6.8 %, rritja më e shpejtë në 40 vitet e fundit

  • 10/12/2021 | 17:02

Inflacioni në SHBA arrin 6.8 %, rritja më e shpejtë në 40 vitet e fundit

Të dhënat më të fundit nga Byroja e Statistikave të Punës të SHBA’së kanë zbuluar se inflacioni po shpërthen më shpejtë sesa që ishte parashikuar tani që ka arritur në rekordin në 40 vitet e fundit, transmeton Gazeta Metro.


Byroja e Statistikave në deklaratën e tyre se “indeksi për të gjitha artikujt është rritur për 6.8 % për 12 muajt e fundit që përfundoi në tetor, rritja kjo më e madhe në një periudhë 12 mujore që nga 1982”.

Ky trendi i çmimeve është regjistruar dhe publikuar para shfaqjes se variantit Omicron që paraqet një kërcënim të ri prej pandemisë në treg që tani është gati në vitin e dytë ka raportuar gazeta amerikane The Wall Street Journal.

Këto shifra ekonomike dërrmuese paraqesin muajin e gjashtë rresht ku inflacioni ka arritur mbi 5 %. Dow Jones ka parashikuar një rritje vjetore prej 6.7 % në indeksin e produkteve kryesore të konsumit shkruan WSJ.

Larry Summers që ka shërbyer si Sekretar i Thesarit në administratën amerikane Clinton dhe në atë të Obama si Drejtori i Këshillit Kombëtar Ekonomik, kishte paralajmëruar muajin kaluar në rrjetin televiziv amerikan CNN se kishte pak gjasa që shkalla e inflacionit të kthehet në ato normale në të ardhmen e afërt./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë