Loading…

Inspektorati Policor hetoi 209 policë në 2021, kallëzime penale u bënë për 68 raste

  • 20/01/2022 | 10:10

Inspektorati Policor hetoi 209 policë në 2021, kallëzime penale u bënë për 68 raste

Mbi dy mijë ankesa janë paraqitur në Inspektoratin Policor të Kosovës gjatë vitit 2021 ndaj zyrtarëve policorë, numër që është në rritje në krahasim me vitin 2020.


Gjatë vitit 2021 janë arrestuar 34 punonjës policorë të dyshuar për vepra penale, ndërkaq janë suspenduar 84 të tjerë. Ndërsa, gjatë vitit 2020 ishin arrestuar 32 punonjës policorë të dyshuar për vepra penale. Ndërkaq, 83 prej tyre ishin suspenduar, thuhet në përgjigjen e Inspektoratit Policor.

“IPK gjatë vitit 2021 ka pranuar dhe ka menaxhuar me 2013 ankesa dhe informata që në krahasim me vitin e kaluar numri i ankesave ka një ngritje (në vitin 2020, IPK ka trajtuar 1658 ankesa)”, thuhet në përgjigjen e Inspektoratit Policor të Kosovës për Demokracia.com.

Inspektorat Policor gjatë vitit që e lëmë pas kishte pranuar dhe administruar gjithsej 1327 ankesa, të cilat janë klasifikuar si shkelje disiplinore e profilit të ulët.

“Prej tyre 1327 ankesa që janë klasifikuar si shkelje disiplinore e profilit të ultë janë përcjellë për t’u trajtuar në Policinë e Kosovës, kurse 676 ankesa janë dërguar në Departamentin e Hetimeve në IPK (dhjetë prej tyre janë përcjellë në institucione tjera kompetente)”, thuhet tutje në përgjigjen IPK-së.

Inspektorati Policor bënë të ditur se gjatë vitit 2021 i kanë ndërmarrë këto masa dhe rekomandime, duke arrestuar edhe 34 punonjës policorë të dyshuar për vepra penale dhe i kanë dhënë 84 rekomandime për suspendim. Gjatë vitit 2021, IPK ka hetuar 209 punonjës të Policisë së Kosovës dhe ka dërguar në prokuroritë kompetente 68 raste me kallëzim penal. Ndërsa, 34 raste janë përcjellë me raport të veçantë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë