Loading…
Instagrami do të cenzurojë postimet
  • 07/02/2019 | 19:02

Instagrami do të cenzurojë postimet

Instagram nuk do të lejojë postimet ku shihen njerzit duke lënduar vetëvetën, transmeton Gazeta Metro.


Instagram do të heqë të gjitha imazhet  ku paraqitën vetëlëndimet, ka thënë  shefi i platformës.

Ky veprim vjen pas kritikave se Instagram nuk bën mjaftueshëm për të hequr postimet ku shihen njerëzit duke  që lënduar veten dhe vetëvrasjet pas vdekjes së nxënësit Molly Russell.

Inspektor i Instagram, Adam Mosseri deklaroi se kompania më parë kishte lejuar përdoruesit  të shpërndajnë imazhe ku shihen vetëlëndimet. Por do të ndryshojë politikën e saj për të ndaluar këto poste.

“Historikisht, ne kemi lejuar postime që kanë pasur imazhe të tilla sepse njerëzit nganjëherë duhet të tregojnë historitë e tyre – por ne nuk kemi lejuar asgjë që ka  promovuar  vetëlëndimin”, ka thënë  ai për BBC.

Por tani e tutje nuk do lejohen pastime të tilla.

Për momentin përdoruesit duhet të raportojnë postimet e tilla dhe Instagram do t’i fshijë, por kompania është duke punuar që automatikisht të detektohen dhe të fshihen keto pastime./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë