Loading…

Instituti i luftës: Ofensiva e re ruse tashmë është ndalur

  • 16/03/2023 | 16:17

Instituti i luftës: Ofensiva e re ruse tashmë është ndalur

Instituti për Studimin e Luftës (ISW) në analizën e fundit të konfliktit në Ukrainë, vlerësoi se ofensiva e re ruse në Ukrainë tashmë është ndalur.


“Krahasuar me javët e mëparshme, ritmi i përgjithshëm i operacioneve ruse në Ukrainë duket se është ngadalësuar”, vuri në dukje instituti amerikan.

Anton Gerashchenko, këshilltar i ministrit të Brendshëm të Ukrainës, i tha Newsweek muajin e kaluar se Rusia kishte nisur tashmë një ofensivë dhe se një kundërofensivë po vinte nga Kievi.

ISW tha se Rusia në muajin e ofensivës së saj të re, mezi e ka zgjeruar territorin e saj të pushtuar në Ukrainë.

Grupi i ekspertëve vuri në dukje se dje, koloneli Oleksiy Dmitrashkivskiy, zëdhënësi i ushtrisë ukrainase, tha se veprimet sulmuese ruse ishin ulur ndjeshëm gjatë javës së kaluar, me sulmet e përditshme tokësore ruse që bien nga 90 në 100 në ditë. nga 20 në 29.

Dmitrashkivski raportoi se forcat e presidentit rus Vladimir Putin kishin humbur disi potencialin e tyre sulmues, për shkak të “humbjeve të konsiderueshme në njerëz dhe pajisje”.

ISË shkruan se deklaratat e Dmitrashkivskiy, janë në përputhje me vëzhgimin e tij të përgjithshëm në lidhje me ritmin e operacioneve ruse përgjatë gjithë vijës së frontit në Ukrainë.

“Operacioni sulmues rus në rajonin e Luhanskut ndoshta është afër kulmit të tij, nëse nuk e ka bërë tashmë, megjithëse Rusia ka angazhuar shumicën e elementeve të të paktën tre divizioneve në linjën Svatov-Kreminna”, u tha nga ISW.

“Gjatë javës së kaluar, forcat ruse kanë bërë vetëm përfitime minimale taktike përgjatë gjithë vijës së frontit në Luhansk, ndërsa forcat ukrainase së fundmi ka të ngjarë të kenë sukses në nisjen e kundërsulmeve dhe rifitimin e territorit”, tha instituti i ekspertëve.

Në përgjithësi, ISW thotë se forcat ruse nuk kanë arritur ende përfitime të rëndësishme në ofensivën e re.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë