Loading…

Inteligjenca britanike: Ka ngecur në masë të madhe pushtimi rus në Bakhmut

  • 25/03/2023 | 13:07

Inteligjenca britanike: Ka ngecur në masë të madhe pushtimi rus në Bakhmut

Përpjekjet e Moskës për të marrë qytetin e Donbasit kanë dështuar, sipas Ministrisë së Mbrojtjes të Mbretërisë së Bashkuar.


Kjo është kryesisht për shkak të humbjes së forcave që ruse, megjithëse shumë ukrainas kanë humbur jetën, shkruan në raportin e inteligjencës.

Gjithashtu theksohet se situata ka gjasa të jetë përkeqësuar nga tensionet midis Ministrisë së Mbrojtjes Ruse dhe grupit mercenarë Wagner.

Kujtojmë se njeriu i parë i grupit mercenarë rus, Wagner, Yevgeny Prigozhin ka treguar në detaje se si mund të kapitullojë Rusia në Ukrainë.

Ai ishte aq i sigurt për këtë saqë para kamerave ka shfaqur një hartë, ku ka shpjeguar se si do të sulmonte ushtria ukrainase.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të shtetit ukrainas më 24 shkurt të vitit të kaluar duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme të shumta materiale.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë