Loading…

Inteligjenca britanike: Ukraina thyen linjën e parë të mbrojtjes ruse

  • 10/06/2023 | 11:02

Inteligjenca britanike: Ukraina thyen linjën e parë të mbrojtjes ruse

Ukraina ka kaluar me sukses linjën e parë të mbrojtjes ruse në disa pjesë të vendit gjatë 48 orëve të fundit, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.


Në përditësimin e fundit të inteligjencës, Ministria e Mbrojtjes tha se ka pasur operacione “të rëndësishme” në “disa sektorë” në lindje dhe në jug të Ukrainës.

Ai tha se “progres i mirë” është bërë nga trupat në disa zona, ku ata “kanë depërtuar në vijën e parë të mbrojtjes ruse”.

“Në të tjerat, përparimi ukrainas ka qenë më i ngadalshëm”, shkruan në njoftim.

Mbrojtja e Rusisë ka qenë e “përzier”, thotë Ministria e Mbrojtjes, me disa njësi “duke kryer operacione të besueshme të mbrojtjes manovruese” dhe të tjera që tërhiqen “në një farë çrregullimi”.

Raportet për viktima ruse po rriten pasi ushtria e saj është e detyruar të tërhiqet “nëpër fushat e tyre të minuara”, tha ministria.

Ndryshe, preisdenti rus, Vladimir Putin ka deklaruar se ka nisur kundërsulmi i Ukrainës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë