Loading…

Interpol refuzon fletëarrestin për Trump nga Irani

  • 30/06/2020 | 12:51

Interpol refuzon fletëarrestin për Trump nga Irani

Irani ka lëshuar një urdhër arresti dhe i ka kërkuar Interpolit ndihmë në arrestimin e Presidentit amerikan Donald Trump, dhe dhjetëra të tjerëve që sipas tyre kanë kryer sulmin që vrau gjeneralin iranian në Bagdad, transmeton Gazeta Metro.


Interpol më vonë tha se nuk do të merrte në konsideratë kërkesën e Iranit, do të thotë që Trump nuk përballet me asnjë rrezik arrestimi.

Sidoqoftë, akuzat nënvizojnë tensionet e ngritura midis Iranit dhe Shteteve të Bashkuara qëkur Trump tërhoqi në mënyrë të njëanshme Amerikën nga marrëveshja bërthamore e Teheranit me fuqitë botërore.

Prokurori i Teheranit Ali Alqasimehr tha se Trump, dhe 35 persona të tjerë që Irani akuzon për përfshirje në grevën e 3 janarit që vrau gjeneral Qassem Soleimani në Bagdad përballen me “akuza vrasjeje dhe terrorizmi”, njoftoi agjensia shtetërore e lajmeve IRNA.

Alqasimehr nuk e identifikoi askënd tjetër që kërkohej përveç Trump, por theksoi se Irani do të vazhdojë të ndjekë atë, edhe pasi të mbarojë presidenca e tij./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë